ADS
ADS ADS
:: سال نو مبارک

مقاله مشاوره ای

  چگونه در دوران نوروز جمع بندی کنیم؟{با تفکیک سطوح مختلف داوطلبان} 

مهندس رضا اصغری ، مشاور کنکور100 و مشاور رتبه 26کنکور 95

 

.

 


 

یکی از مهمترین دوران های دانش آموزان نحوه ی جمع بندی و دوره و مرور دانش آموزان در دوران نوروز و به طور کلی جمع بندی دروس در دوران نوروز میباشد . دوران نوروز از نظر اهمیت از جایگاه ویژه ای برخوردار هستش. در واقع دوران نوروز رو میشه سکویی برای دانش آموزان در نظر گرفت. چگونه مطالعه کردن در دوران نوروز و چگونه دورس را در نوروز بخوانیم که حداکثر بازدهی را داشته باشیم یکی از مهمترین نکات در این موقع از سال میباشد. در این فایل صوتی به بررسی نحوه ی دوره و مرور دروس در نوروز میپردازیم.

 

فایل صوتی را از قسمت پایین دانلود کنید…

چگونه مطالب را در نوروز جمع بندی کنیم؟
 در دوران نوروز ما با دو دسته از دانش آموزان و داوطلبان مواجه هستیم. دسته اول دسته ای هستند که سعی میکنند از این دوران به عنوان سکوی پرش استفاده کنند ولی این دوران رو همه ی کاری که باید انجام بدن در مسیر کنکور نمیدونن . و دسته ی دوم دسته ای که از دوران نوروز بتی درست میکنند که به این افراد به این شکل القا میشود که اگر این دوران رو از دست بدیم در کنکور نتیجه نمیگیریم و دیگر هیچ جای جبرانی نیست . دسته ی دوم باید به این موضوع دقت داشته باشند که در صورتی که چند روز اولیه ی نوروز بر وفق مراد پیش نرفت نا امید نشوند و نخواهند انگیزه ی خودشون رو از دست بدن و تصور کنن که اگر این
 دوران رو استفاده نکنیم دیگه کاریش نمیشه کرد . نکته ی دوم در ارتباط با این دوران فارغ التحصیلان عزیز میباشند. فارغ التحصیل ها از همین الان به این موضوع دقت زیادی بکنند که برای این دسته از داوطلبان کنکور سراسری هر روز عید میباشد. هر روز همان زمانی رو در اختیار دارند که قبل از این دوران در اختیار داشتند. پس از همین امروز سعی کنند به خوبی از قبل از عید و بعد از عید استفاده ی لازم رو ببرند تا در نهایت بتوانند نتیجه ی لازم رو کسب کنند . اما دانش آموزانی که به مدرسه میروند شرایط متفاوتی دارند. این افراد باید از این دوران به نحو عالی استفاده ی لازم را ببرند و دوران نوروز را سکوی پرشی برای رسیدن به موفقیت در کنکور در نظر
 بگیرند .

اما اگر بخوایم وارد اصل ماجرا بشیم باید خدمتتون عرض کنم که دوران نوروز از نظر نحوه ی جمع بندی دانش آموزان متفاوت میباشد. به این صورت که دانش آموزانی که ضعیف و متوسط و قوی میباشند باید برنامه ای متفاوت دریافت کنند و به هیج عنوان برنامه ای جامع به این سه دسته از داوطلبان نمیشه داد. اما ما دانش آموزان را به سه دستاپه تقسیم میکنیم که در ادامه توضیح میدم.

تیپ ۱ : دانش آموزان ضعیف
 این دسته از داوطلبان کسانی هستند که ممکن هستش تا الان کار خاصی برای کنکور انجام ندادند. یا اینکه مطالبی را جسته گریخته مطالعه کردند ولی به نحو احسنت نبوده . این دسته باید به این موضوع توجه کنند که در دوران نوروز به فکر تمام کردن دروس نباشند . این دسته از داوطلبان باید در دوران نوروز بر روی مطالبی که قبلأ خوانده اند تمرکز ویژه ای داشته باشند و این مطالبی که شاید مطالعه ی مناسبی را نداشتند را خوب و کامل بخوانند و بعد از مطالعه ی کامل این قسمت ها به سراغ قسمت های جدید بروند. اولویت آنها در دوران نوروز بر روی مطالب خوانده شده باشد . نکته ای که این دسته از داوطلبان پیشنهاد میکنم رعایت کنند برای فصولی که کامل مطالعه کردند روش های صحیح دوره و مرور را به کار بگیرند و حتمأ فایل صوتی روش صحیح تست زنی را دانلود کنند .
تیپ ۲ : دانش آموزان متوسط
 این دسته از داوطلبان کسانی هستند که به هر دلیلی با برنامه های آزمون پیش رفتند ولی نتیجه ی مناسبی کسب نکردند. معمولأ زمانی که با این دسته از داوطلبان صحبت میکنیم همگی از یک مشکل مشترک ناراحت هستند و آن هم این هستش که میگویند آقای شکری من هر چقدر برای آزمون مطالعه میکنم ولی نتیجه ی خوبی کسب نمیکنم. زمانیکه بر روی جزئیات دقیق میشویم میبینیم که این افراد معمولأ در قسمت های مختلف دوره و مرور و یا روش صحیح تست زنی و یا مدیریت آزمون مشکل دارند. و همین امر باعث میشود که نتیجه ی لازم را نگیرند . برای این افراد پیشنهاد میکنم قبل از شروع به مطالعه ی دقیق و اصولی برای دوران نوروز ، یک آزمون جامع از خودشون بگیرند . این آزمون جامع میتواند در تایم غیر استاندارد باشد و در این آزمون شما فقط قرار است سطح خودتون رو بسنجید . پس از گرفتن آزمون ، و بدست آوردن درصد هایی ، جدولی را درست میکنیم که در آن سوالات صحیح ،سوالاتی که صحیح بوده ولی شک دار پاسخ دادید ، سوالاتی که به اشتباهی پاسخ دادید ، سوالاتی که قبلأ اون فصل رو مطالعه داشتید ولی نتونستید جواب بدید و در نهایت سوالاتی که اون فصل رو قبلأ مطالعه ای نداشتید مشخص میکنید. پس از انجام این کار ، شما به سراغ فصولی میروید که در آن شما سوالات را درست پاسخ دادید ولی شک دار بوده یا اینکه آن فصل را مطالعه کردید ولی نتوانستید اون سوال رو پاسخ بدید.در واقع ابتدا مطالب قبلی را تثبیت میکنیم و پس از آن به سراغ مطالب جدید میرویم . بعد از انجام این مراحل ، به سراغ مطالع میروید و پس از مطالعه ی این فصول به مدت سه روز ، یک اولین ویژگی و مهمترین آن این میباشد که شما زمانیکه آزمون جامع میزنید مطالب قبلی را دوره میکنید و همین امر بسیار میتواند کمک کننده در دوره و مرور باشد. یعنی زمانیکه شما یک آزمون میزنید میتوانید با آن آزمون فصلی را ممکن است هفته ی گذشته مطالعه کرده بودید را دوره کنید و با آن در ارتباط باشید. و فراموشی را کاهش میدهد . دومین ویژگی چک کردن خودمون در فواصل زمانی کوتاه میباشد. یعنی زمانیکه شما یک مطلبی را میخوانید با آزمون جامع میتوانید متوجه شوید که ایا این مطلب را به خوبی یاد گرفتید یا خیر؟ در صورتی که دیدی سه روز خوندی و بعد از سه روز آزمون جامع دادید و نتوانستید به سوال مربوط به آن فصل پاسخ بدید ، در صورتی که اون اشتباه مربوط به محاسبات و بی دقتی بود میتونی از اون فصل رد بشی و سراغ فصول بعدی برید ولی اگر نتوانستید سوال روپاسخ بدی و دلیل آن مربوط به راه حل بود، باید اون فصل رو دوباره مطالعه کنید .

تیپ ۳ : دانش آموزانی که قوی هستند
 این دسته از داوطلبان کسانی هستند که پتانسیل تموم کردن مطالب رو دارا هستند و میتوانند حجم زیادی را مطالعه کنند پیشنهاد میکنم ، این دسته از داوطلبان خودشون رو به آزمون های آزمایشی محدود نکنند و بعد از زدن آزمون های دوره ای سه روزه از حود ، حجم های زیادی را مطالعه کنند و از روش جمع بندی هرمی استفاده کنند که در ادامه توضیح میدم .

در ارتباط با این داوطلبان پیشنهاد میشود که اینها تا حدودی در دوران نوروز تنوع درسی خودشون روپایین بیارند و دروس را به صورت بقچه ای جمع بندی کنند . و حین انجام این جمع بندی به این نکته نیزتوجه داشته باشند که حل تست ترکیبی از فصول مختلف نیز باید زده شود. یعنی زمانیکه قرار است یک زنجیره مطالعه بشه ، خودشون رو محدود به یک کتاب سال دوم نکنن و اگر مطالب اضافی در پایه های مختف وجود دارد آنها را نیز مطالعه کنند . این دسته از داوطلبان با روش بازیابی اطلاعات میتوانند جمع بندی مناسبی را انجام دهند . در ارتباط با این داوطلبان من به طور کامل در فایل صوتی که در وبسایت قرار گرفته توضیحات لازم رو
 دادم و کسانی که تمایل دارند میتوانند این فایل رو برای دریافت اطلاعات تکمیلی تر دانلود و استفاده کنند.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

 

تذکر مهم : هرگونه استفاده مادی از مطالب کنکور100 (سایت کنکوری ها)، شرعاً و قانوناً حرام بوده و سایت ما هیچگونه رضایتی در این مورد ندارد. تنها راه استفاده از جزوات سایت کنکور100 نشر به صورت رایگان،بدون تغییر در محتوای فایل و با ذکر منبع لینکدار می باشد .

 

 

مشاوره کنکور

 

 

تاریخ : دوشنبه 23 اسفند 1395 زمان : 7:01 توسط : رضا اصغري
:: نظرات
بخش نظرات براي پاسخ به سوالات و يا اظهار نظرات و حمايت هاي شما در مورد مطلب جاري است.
پس به همين دليل ازتون ممنون ميشيم که سوالات غيرمرتبط با اين مطلب را در انجمن هاي سايت مطرح کنيد . در بخش نظرات فقط سوالات مرتبط با مطلب پاسخ داده خواهد شد .
شما نيز نظري براي اين مطلب ارسال نماييد:
کد امنیتی رفرش
کانال ما را در
تلگرام دنبال کنید

تبلیغات متنی شما در اینجا

مرکز مشاوره کنکور صد rezaasghari.ir

تبلیغات متنی شما در اینجا

مرکز مشاوره کنکور صد rezaasghari.ir

تبلیغات متنی شما در اینجا

مرکز مشاوره کنکور صد rezaasghari.ir

تبلیغات متنی شما در اینجا

مرکز مشاوره کنکور صد rezaasghari.ir

تبلیغات متنی شما در اینجا

مرکز مشاوره کنکور صد rezaasghari.ir