ADS
ADS ADS
:: سال نو مبارک

سوالات متداول دانش آموزان از دوران طلائی و پاسخ مشاور به این سوالات

و به همراه توصیه های رتبه یک کنکور پیرامون دوران طلایی نوروز

 

 

 

 

 

 

1-    در دوران طلایی چگونه درس بخوانم؟ بهتر است بیش تر جزوه و درسنامه بخوانم یا به تمرین تستی بپردازم؟

 

با توجه به آغاز دوران طلایی و تابلوی آموزشی آن، مطابق با برنامه راهبردی دروس پیش 1 و پایه را مطالعه کنید. اول درس نامه های کتاب های کمک آموزشی و یادداشت های خود را مطالعه کنید سپس به تمرین تست های نشان دار بپردازید. در مرحله بعد می توانید از تست های کتاب نوروز و کتاب زرد عمومی استفاده کنید. سعی کنید نقاط ضعف خود را با مطالعه ی مجدد و عمیق مطالب از کتاب درسی و … رفع کنید.

 

  

2-    آیا بهتر نیست که در نیم سال دوم مدرسه را به صورت غیر حضوری ادامه دهم؟

خیر، به شما اصلا چنین توصیه ای نمی کنیم. به این خاطر که تجربه نشان داده است که اکثریت رتبه های برتر کنکور پیوستگی خوبی با مدرسه و کلاس داشته اند و از این فاکتور به عنوان یکی از عوامل اصلی موفقیت خود یاد کرده اند. برنامه شما باید هم مطابق با برنامه مدرسه باشد و هم مطابق با برنامه آزمون ها. حضور در کلاس درس همیشه بیش ترین بازده را داشته است.

 

 

3-    آیا در دوران طلایی هم مطابق با برنامه آزمون پیش بروم؟ در نوروز درس های پایه مهم ترند یا پیش؟

آزمون های جامع کانون در عید به گونه ای است که موجب پوشش اکثر دروس خواهد شد با این حال اگر دانش آموز در درس هایی ضعف دارد، در عین حال که طبق برنامه پیش می رود آن ها را نیز مطالعه می کند.

ایجاد تعادل در خواندن درس های مختلف مطابق با برنامه راهبردی در ایام نوروز بیش از سایر مواقع توصیه می شود.

  

 

4-    آیا می توانم در دوران طلایی فقط دروس عمومی بخوانم؟

خیر. تعادل بین دروس عمومی و اختصاصی مهم ترین رکن دوران طلایی است. ضمن این که همیشه باید دروس عمومی بین دروس اختصاصی و با نسبت 30 به 70 مطالعه شود. اما به مرور این نسبت می تواند به 40 به 60 تغییر کند. در این ایام توجه خاصی به درس های عربی و زبان داشته باشید و در این خصوص تمرین تست های کتاب زرد عمومی به صورت روزانه 50 تست می تواند کمک موثری به رشد تراز شما داشته باشد.

 

5-    ساعات مطالعه ام در حدود 6 ساعت می باشد. احساس می کنم کم است.

اگر دانش آموز هستید، 6 ساعت ایده آل است اما اگر فارغ التحصیل هستید، به کمک دفتر برنامه ریزی به تدریج ساعت مطالعه را افزایش دهید. 

 

 

6-    آیا شیمی و زیست را باید در دوران طلایی دقیق و کلمه به کلمه بخوانیم؟

 

برنامه راهبردی برای مرور زیست پایه به شما قدرت انتخاب داده است که بین زیست1 یا زیست2 یک درس را انتخاب و مرور نمایید. سعی کنید در نحوه مطالعه آن 70 درصد مرور تستی و 30 درصد مرور تشریحی را رعایت نمایید.

در درس شیمی زوج کتاب نیم سال اول خود را مطالعه نمایید زیرا در درس شیمی اهمیت تست زنی برای تسلط بر تمامی زیر موضوع ها بالاست.

 

 

7-    در این دوران تاکید بر مطالعه پیش1 است یا پیش2؟

در دوران نوروز دقیقا مطابق برنامه راهبردی پیش 2 را کنار گذاشته و فقط پیش 1 و زوج کتاب نیمسال اول را مطالعه می کنیم. در حقیقت دوران طلایی تقریبا آخرین فرصت مطالعه پیش 1 است و پس از اتمام آن در 18 فروردین، تا انتهای سال فقط پیش2  و پایه در برنامه راهبردی گنجانده شده است.

 

 

8-    ساعت مناسب مطالعه در دوران نوروز چقدر است؟

ما افزایش ساعات مطالعه را در حین حفظ شادابی توصیه می کنیم. هرچه قدر می توانید مطالعه کنید. دوران نوروز فرصتی است عالی برای درس خواندن که دیگر به دست نخواهد آمد. در ضمن می توانید در ستون هدف گذاری تابلوی نوروزی برای این کار برنامه ریزی کنید.

 

9-    برای از بین بردن استرس حین آزمون که مانع از تمرکز و حل کردن سوالات می شود، چه باید کرد؟

برای حل این مساله کافیست به کمک تابلوی آموزشی برای میزان پاسخ دهی در سر جلسه هدف گذاری کنید(روش چند تا از 10 تا). این کار باعث می شود سر جلسه آزمون به میزانی مشخص و معقول از خود توقع داشته باشید و دچار نگرانی نشوید.

 

 

10-آیا می توانم سوال ها و تست های جدید تمرین کنم ؟

اولویت با تمرین و مرور تست های علامت داریست که قبلا دیده اید؛ پس از آن به ترتیب تمرین تست های کنکور های اخیر و تست های تالیفی سودمند است.

 

 

11-بیش تر وقتم را صرف درس هایی کنم که اصلا نخوانده ام یا به مرور آن هایی بپردازم که قبلا خوانده ام؟

 

در ابتدا سعی کنید به مرور و تمرین دروسی بپردازید که قبلا مطالعه کرده اید تا به تسلط کامل برسید سپس بخش هایی را که در آزمون های گذشته ناقص خوانده اید یا اصلا نخوانده اید، جایگزین کنید. در مجموع اولویت با درس هاییست که قبلا خوانده اید، کنکور راه رفتن در عمق است نه سطح. اگر بر مبحث هایی که قبلا خوانده ایم تسلط پیدا کنیم، بهتر از این است که همه مباحث را به صورت سطحی بخوانیم.

 

 

12-از مباحث آزمون 5ام اسفند عقبم. می توانم قسمتی از دوران طلایی نوروز را به خواندن مباحثی از پیش 2 اختصاص دهم ؟

خیر. مباحث پیش2 دوباره در 5 خرداد به طور کامل دوره می شود، پس بهتر است طبق برنامه در عید به مطالعه زوج کتاب های پایه نیم سال اول و پیش 1 بپردازید. مرور زوج کتاب های پایه نیم سال دوم را در 1 اردیبهشت و جبران عقب ماندگی از پیش2 را برای 5 خرداد بگذارید.

 

13-آیا می توانم دوران طلایی نوروز را زودتر شروع کنم؟

آغاز دوران طلایی برای فارغ التحصیلان و دانش آموزان 19 اسفند است. اما اگر برنامه مدرسه سنگین است و معلمان بر مباحث پیش2 تاکید می کنند، به محض پایان مدرسه می توانید شروع کنید.

 

14-آیا توصیه می کنید در اردوی نوروزی شرکت کنیم؟

اگر در ایام نوروز شرایط منزل شما برای مطالعه مناسب نیست بهتر است در اردوی نوروزی شرکت کنید. در غیر این صورت می توانید سی دی های تصویری اردو را تهیه کرده و استفاده نمایید.

 

15-در مدرسه و کتاب خانه شرایطی وجود دارد که می توانیم ایام نوروز را با هم کلاسی ها و دوستانمان  درس بخوانیم. به نظر شما این کار مفید است؟

در این مورد حتما با پدر و مادر خود مشورت کنید. زیرا آن ها بهتر از خود شما از ویزگی های شخصیتی شما آگاهند و در این زمینه می توانند راهنمای خوبی باشند.

  

 

دوران طلایی نوروز از نگاه  معین فلاحتگر 

 

 

دوران طلایی رو من به چند دوره تقسیم میکنم :

1-هفته آخر اسفند:

هنوز عید نشده و شما کل روزو خونه هستین و کار خاصی هم واسه انجام دادن ندارین. تو خونه تکونی هم که به شما کاری ندارن، چون کنکوری هستین دیگه!!!!.. فقط وقتتون میره واسه لباس عید خریدن که اونم فوقش یه نصفه روزتون بره…

شما باید تو این هفته تا وقت دارین درس بخونین…یعنی تلویزیونو بیخیال شین…نه این که کلا بیخیال شین مثلا تو این هفته 1 یا دو تا فیلم ببینین ،یا اگه به درستون لطمه نمیخوره  هر شب مثلا یه فیلمشو ببینین.چون اگه بشینین پای تلویزیون به اندازه کافی برنامه داره تو این ایام که از صبح تا شب سرگرم شین.

2- هفته اول عید:

روز اول به نظرم کامل میره یعنی نمیتونین درس بخونین،پس بهتره ذهنتونو مشغول نکنین و بیخیال باشین .تو اون روز استراحت کنین.در مورد عید دیدنیهام بگم که من پارسال خونه 2تا پدربزرگام رفتم و اونجا بالتبع همه ی فامیلارو دیدم و به هم عید رو تبریک گفتیم.بعدش دیگه من خونه ی فامیلا نرفتم ولی اونا که میومدن من میرفتم پیششون مینشستم.فکر میکنم اینجوری بهتر باشه،بازم هر جور خودتون صلاح میدونین…!!

3-هفته دوم عید:

عید دیدنیها تموم شده وبرنامه های تلویزین هم کسل کننده.پس کاری غیر از درس خوندن نمیمونه.!!!!!با قدرت هرچه تمامتر درس بخونین.

بهتون بگم که الکی به نوروز نمیگن دوران طلایی .چون واقعا موثره .یعنی اگه کارتون خیلی درست باشه و رو اصول و طبق برنامه درس بخونبن میتونین کلی جلو بیفتین و اگه بد کار کنین و درس نخونین یا کم بخونین میتونین متاسفانه از گردونه اوت بشین.

اما حالا چی بخونین……

یه عده از بچه ها هستن که طبق برنامه ی کانون پیش میرن.اونا باید تو دوران نوروز همون چیزایی رو بخونن که آزمون ازشون گرفته میشه.یعنی اگه شما طبق برنامه کانون آزمونای نوروزی رو بدین خیالتون راحته که کل دروس پایه رو مرور کردین(اونایی که تا اینجا خوندین،که میشه یه سال و نیم از دو سال،مثلا کل سال دوم و نصفه سال سوم)و پیش 1 رو.من خودم پارسال همین کارو کردم و تا19 فروردین(اگه اشتباه نکنم)کل درسای پیش 1 و کل درسای سال دوم و نصفه درسای سال سوم رو خوندم.+تستای مهم که قبلا خودم علامت زده بودم رو حل کردم.البته اگه نتونستین یه درسو بخونین عیب نداره،مثلا من خودم شیمی 3 رو وقت نکرده بودم بخونم،یا مباحثی رو که فکر میکنین خیلی بلدین معطل نشین روش و فقط تست کار کنین ازش.این طوری میرسین به همه درسا.در ضمن کم و کاستی هایی هم که داشتین برطرف میشه یعنی اگه یه مبحثیو موقع آزمونش نخوندین الان میتونین بخونین.

نگران قسمت مونده ی کتاب پیش 2 نباشین.اونو موقع امتحانای ترم(آخر اردیبهشت)توپ توپ میشین.اصلا هم عجله نکنین که حما باید تا امتحان جامع اول سنجش همه چیرو  خونده باشین.همه چی به موقعش تموم میشه.

اونایی هم که طبق برنامه کانون پیش نمیرن احتمالا منطقی واسه خودشون چیدن و برنامه ای دارن کلا.حالا اونام باید طبق برنامه خودشون برن جلو.

مهم اینه که این دورانو از دست ندین و به نحو احسن ازش استفاده کنین.

در ضمن مسافرت هم اکیدا ممنوع!

امیدوارم بهتون خوش بگذره و به این آیه نورانی و پرکاربرد همیشه و همیشه توجه داشته باشن که:

(ان مع العسر یسری)(به راستی با هر سختی آسانی خواهد بود)

ان شا الله آسانیشو سال بعد تو دانشگاه مورد نظرتون میچشین ……

 

 

 

 

url دانلود Ashampoo Photo Optimizer 6.0.6 نرم افزار بهینه سازی و ترمیم تصاویرمنبع : كنكور

 

 

  از شما دوستان عزیز  خواهشمند است که اگر وسع مالیتون میرسه برای کمک به سایت اموزشی کنکوری ها دریغ نفرمایید. برای  کمک به سایت کنکوری ها می توانید مبلغ مورد نظر خود را به شماره کارت 6273533030155813 به نام اقای رضااصغری واریز نمایید.از تمامی دوستانی که در روز های گذشته کمک های خود را به شماره حساب واریز نموده اند کمال تشکر را داریم. 

 

 

تذکر مهم : هرگونه استفاده مادی از مطالب سایت کنکوری ها (بچه کنکوریای رضی)، شرعاً و قانوناً حرام بوده و سایت ما هیچگونه رضایتی در این مورد ندارد. تنها راه استفاده از جزوات سایت کنکوری ها  نشر به صورت رایگان،بدون تغییر در محتوای فایل و با ذکر منبع لینکدار می باشد .

 

 مشاوره کنکور

 

 
تاریخ : پنجشنبه 06 فروردين 1394 زمان : 21:49 توسط : رضا اصغري
:: نظرات
بخش نظرات براي پاسخ به سوالات و يا اظهار نظرات و حمايت هاي شما در مورد مطلب جاري است.
پس به همين دليل ازتون ممنون ميشيم که سوالات غيرمرتبط با اين مطلب را در انجمن هاي سايت مطرح کنيد . در بخش نظرات فقط سوالات مرتبط با مطلب پاسخ داده خواهد شد .
شما نيز نظري براي اين مطلب ارسال نماييد:
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کانال ما را در
تلگرام دنبال کنید

تبلیغات متنی شما در اینجا

مرکز مشاوره کنکور صد rezaasghari.ir

تبلیغات متنی شما در اینجا

مرکز مشاوره کنکور صد rezaasghari.ir

تبلیغات متنی شما در اینجا

مرکز مشاوره کنکور صد rezaasghari.ir

تبلیغات متنی شما در اینجا

مرکز مشاوره کنکور صد rezaasghari.ir

تبلیغات متنی شما در اینجا

مرکز مشاوره کنکور صد rezaasghari.ir