ADS
ADS ADS
:: سال نو مبارک

 

مشاوره برای انتخاب رشته یا تجارت؟
پیک سنجش
تبلیغات اول: انتخاب رشته به کمک بهترین و دقیق­ترین نرم افزار
انتخاب رشته مسالۀ کوچکی نیست. آیندۀ شما به یک انتخاب رشته صحیح بستگی دارد. به یاری نرم افزار ما می‌توانید بهترین و دقیق‌ترین انتخاب رشته را انجام دهید؛ چون این نرم افزار،  تطبیق داده شده با گزینش بومی، گزینش استانی و گزینش ناحیه‌ای است و بخت قبولی شما را در رشته مورد علاقه‌تان تا 99 درصد بالا می برد.
 
 
تقریباً تمامی تبلیغ­هایی که قصد فروش یک نرم افزار انتخاب رشته را دارند از همین عبارت‌ها استفاده می‌کنند؛ افرادی که با اطمینان می‌گویند که نرم افزار آنها با آخرین تغییرات و مصوبات سازمان سنجش آموزش کشور از قبیل میزان سهمیه‌های بومی، منطقه‌ای، جنسیت، سهمیه‌های خاص و… مطابقت سازی شده است (و اصلاً هم به روی مبارک خودشان نمی‌آورند که وقتی هنوز دفترچۀ راهنمای شمارۀ 2 آزمون سراسری 94 از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر نشده است، چگونه از آخرین تغییرات و مصوبات مطلع هستند و از کجا این اطلاعات را کسب نموده‌اند؟؟؟!!)
حتی برخی پا را فراتر از این گذاشته‌اند و در تبلیغ خود گفته‌اند: « امکان مقایسه داوطلب با دیگر داوطلبان در کنکور سراسری 94»!
 
 

 

یعنی آنها می‌توانند از وضعیت تمامی داوطلبان امسال اطلاع داشته باشند و براساس آن انتخاب رشته نمایند! ادعایی که حتی سازمان سنجش آموزش کشور نیز تا کنون مطرح نکرده است. براستی چگونه ممکن است که یک نفر یا یک گروه، از وضعیت تمامی داوطلبان همان سال مطلع شود؟ در حالی که اطلاع از وضعیت تمامی داوطلبان سال‌های گذشته نیز تنها در اختیار سازمان سنجش آموزش کشور است و از همین رو، نرم افزار سازمان سنجش از سایر نرم افزارهای انتخاب رشتۀ موجود، اطلاعات جامع‌تر و دقیق‌تری دارد.
 
 برخی از مؤسسات نیز، ضمن بازی با کلمات و استفاده از اصطلاحات، تلاش می‌کنند تا به داوطلبان بقبولانند که کاری که انجام می‌دهند، علمی، با کیفیتی بسیار خوب و خارج از توان شخصی یک داوطلب است؛ برای مثال، در یکی از تبلیغ ها آمده است: « سورت رشته– شهرها تحت نظارت عملکردی الگوریتم تعیین مطلوبیت رشتهشهر» یا «روش ماتریس متقاطع روش انحصاری دکتر … است» و «سنجش بر اساس معدل داوطلب (جدید) با خروجی های متفاوت»؛ لفّاظی هایی که هیچ کمکی به داوطلب برای شناخت رشته ها و دانشگاه‌ها و در نهایت یک انتخاب رشته صحیح و قابل قبول نمی‌کند؛ برای مثال، این شعار آخری براستی نامفهوم است؛ زیرا معدل داوطلب در رتبه وی لحاظ می‌شود و کارنامه‌ای که در دست داوطلب است، بر اساس 75 درصد نمره آزمون و 25 درصد تاثیر معدل کتبی نمرات نهایی داوطلب است؛ پس سنجش بر اساس معدل داوطلب با خروجی‌های متفاوت چه معنایی دارد؟
 

 

تبلیغات دوم: انتخاب رشته دستی

«سراغ انتخاب رشته کامپیوتری نروید.سراغ افراد کم تجربه که شناختی از دانشگاه­ها، رشته ها و ..ندارند،  نروید.
انتخاب رشته …تنها انتخاب رشته‌ای است که توسط مدرس دانشگاه تهران و به صورت دستی در چند جلسه  انجام می شود.»
محتوای تبلیغات مراکزی که به انتخاب رشته دستی اعتقاد دارند، کم و بیش همان است که ذکر گردید.
این دسته از تبلیغات معتقدند که می‌توانند با مشاوره حضوری، انتخاب رشتۀ دقیق تری ارایه دهند؛ اما مشکل این است که در این نوع تبلیغات نیز بیشتر به بازاریابی توجه می شود تا دادن اطلاعاتی دقیق و ضروری به داوطلبان؛ برای مثال، می‌گویند: انتخاب رشته ویژه برای رتبه های زیر 1000 یا رتبه های بالای 88 هزار در گروه‌های تجربی، ریاضی و انسانی.
 
 
این در حالی است که اکثر قریب به اتفاق رتبه های زیر 1000 موقعیتشان روشن است؛ یعنی می توانند با توجه به علاقه خود، رشته‌هایشان را به ترتیب اولویتی که تمایل دارند، انتخاب کنند (توجه داشته باشید که هر داوطلب می‌تواند 150 انتخاب داشته باشد و عقب یا جلو تر زدن یک رشته تاثیری در پذیرش ندارد؛ یعنی اگر رتبه داوطلبی 800 شده باشد و رشته علوم سلولی مولکولی تهران  را در فرم انتخاب رشته‌اش به عنوان هشتادمین انتخاب خود آورده باشد و داوطلب دیگری با رتبه 801 رشته علوم سلولی مولکولی تهران را به عنوان اولین انتخاب در فرم انتخاب رشته اش درج کرده باشد، در صورتی که رشتۀ علوم سلولی مولکولی دانشگاه تهران ظرفیت داشته باشد، اولویت بارتبه  800 است.)
 
رتبه‌های بالای 88 هزار هم وضعیتشان روشن است. وقتی در سال گذشته در کل کشور، کمتر از 43 هزار نفر در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در رشته‌های روزانه پذیرفته شده‌اند و در گروه آزمایشی علوم تجربی این تعداد به کمتر از 42 هزار نفر می‌رسد و در گروه آزمایشی علوم انسانی این تعداد 17 هزار نفر هستند (رشته‌های روزانه شامل تمامی رشته‌های روزانه دوره دکتری حرفه‌ای، کارشناسی‌ارشد، کارشناسی و کاردانی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کل کشور می‌شود)، می‌توان متوجه شد که کسی که رتبه بالای 80 هزار بیاورد در هیچ یک از رشته‌های روزانه و به احتمال قوی شبانه پذیرفته نخواهد شد و حتی شاید اجازه انتخاب رشته‌های روزانه و شبانه را نیز نداشته باشد و تنها باید رشته­های دانشگاه­های پیام نور، غیر انتفاعی یا رشته بدون آزمون را انتخاب کند. اگر هم داوطلبی تصور می‌کند که به دلیل رتبه بالا( چند ده هزاری ) باید حتماً به مرکز خاصی مراجعه کند تا بتواند در دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی پذیرفته شود، باید گفت که در چند سال اخیر مسؤولان سازمان سنجش آموزش کشور بارها اعلام کرده‌اند که همۀ داوطلبان، حتی افرادی که کنکور نداده­اند، امکان انتخاب رشته دارند و می­توانند در دانشگاه پذیرفته شوند.

 

 

چه باید کرد؟
سال‌ها پیش، داوطلبان فقط امکان وارد کردن 14 رشته را در فرم انتخاب رشته داشتند؛ در نتیجه، داوطلبان باید با توجه و رتبه و وضعیت خود، با دقت بسیار انتخاب رشته می­کردند و مواظب بودند که حتی یک انتخاب خود را بی حساب به هدر ندهند؛ اما در حال حاضر هر داوطلب در فرم انتخاب رشته امکان 150 انتخاب دارد و  در واقع حساسیت انتخاب رشته مثل گذشته نیست. امروزه فقط مهم این است که هر داوطلب با توجه به علایق، توانایی‌ها و شرایط خود (توجه به  دانشگاه،شهرودور‌ه‌های تحصیلیکه انتخاب می‌کند)، انتخاب رشته نماید؛ چون همان طور که پیش از این گفتیم، اولویت‌بندی هیچ نقشی در پذیرش ندارد و فقط بیانگر اولویت علاقه‌مندی داوطلب است؛ یعنی داوطلب با توجه به علایق خود، بترتیب، کد رشته محل‌های مورد علاقه اش را در فرم انتخاب رشته وارد می‌کند. البته بعضی از رشته‌ها، همان طور که در دفترچه راهنمای شماره 2 آزمون سراسری ذکر شده است، شرایط خاصی دارد که باید هنگام انتخاب رشته های مورد نظر به آنها توجه کرد.
از همین رو، فقط مطالعه دفترچه راهنمای سازمان سنجش برای انتخاب رشته کفایت می‌کند و نیازی نیست که به مراکز انتخاب رشته مراجعه کنید. اگر هم مایلید که اطلاعات بیشتری درباره رشته‌های دانشگاهی کسب کنید می‌توانید کتاب «آشنایی بیشتر با رشته‌های دانشگاهی»، منتشر شده از سوی انتشارات تعاونی سازمان سنجش آموزش کشور را مطالعه نمایید. برای اطلاع از وضعیت دانشگاه‌های کشور نیز بهترین گزینه، سایت‌های دانشگاه‌ها هستند، و در نهایت اگر فکر می‌کنید که حتماً باید بدانید که در چه محدوده رشته‌هایی پذیرفته خواهید شد، نرم افزار سازمان سنجش آموزش کشور، دقیق‌ترین اطلاعات را در اختیار شما می‌گذارد؛ زیرا با توجه به نتایج کلیه داوطلبان سال های گذشته این نرم افزار تهیه شده است (قریب به اتفاق مراکز انتخاب رشته اطلاعات خود را از طریق همین نرم افزار کسب می­کنند و بعد برای یک انتخاب رشته رقم های نجومی از داوطلبان می گیرند)؛ هر چند که سازمان سنجش نیز معتقد است که نمی‌توان نتایج هیچ نرم افزاری، حتی نرم افزار سازمان سنجش، را صد درصد دانست؛ چون شما، همان طور که پیش از این گفته شد، بر اساس نتایج داوطلبان  سال یا سال‌های گذشته انتخاب رشته می‌کنید و امکان دارد که داوطلبان در سال جاری هنگام انتخاب رشته به گونه‌ای متفاوت عمل کنند و یک رشته نسبت به سال قبل مطلوب‌تر شده یا کمتر مورد استقبال داوطلبان قرار گیرد . همچنین ظرفیت‌های دانشگاه­ها هر سال تغییر می‌کند و حتی گاهی اوقات یک رشته در سراسر دانشگاه‌های کشور حذف می‌شود یا رشته جدیدی اضافه می گردد.
 
 
نکته مهم
بسیاری از داوطلبان برای پر کردن فرم انتخاب رشته به کافی نت­ها مراجعه می­کنند.  برخی از کافی نت‌ها به دلیل حجم زیاد مراجعه کنندگان  به داوطلبان پیشنهاد می‌دهند که فرم پیش نویس را تحویل آنها داده تا آنها انتخاب رشته را انجام دهند و دو روز بعد برای اطمینان از انجام انتخاب رشته مراجعه نمایند . متاسفانه برخی از اوقات، داوطلبان  هنگام مراجعۀ دوباره، فرم انتخاب رشته را بررسی نمی‌کنند و در نتیجه گاه به اشتباه در کد رشته محلی پذیرفته می‌شوند که آن را انتخاب نکرده بوده‌اند، و یا آنکه رشته مورد نظرشان توسط کافی‌نت‌ها در فرم انتخاب رشته درج نشده است؛ از همین رو، به داوطلبان تاکید می‌شود که حتماً یک کپی از  فرم انتخاب رشته خود تهیه و آن را کنترل کنند و در صورت بروز اشتباه، آن را تصحیح نمایند. 
 
 
 
برخی از مؤسسات، ضمن بازی با کلمات و استفاده از اصطلاحات، تلاش می‌کنند تا به داوطلبان بقبولانند که کاری که انجام می دهند، علمی، با کیفیتی بسیار خوب و خارج از توان شخصی یک داوطلب است؛ برای مثال، در یکی از تبلیغ ها آمده است: « سورت رشتهشهرها تحت نظارت عملکردی الگوریتم تعیین مطلوبیت رشته– شهر»

 

 

  از شما دوستان عزیز  خواهشمند است که اگر وسع مالیتون میرسه برای کمک به سایت اموزشی کنکور100 (کنکوری ها) دریغ نفرمایید. برای  کمک به سایت کنکور100 (کنکوری ها) می توانید مبلغ مورد نظر خود را به شماره کارت 6273533030155813 به نام اقای رضااصغری واریز نمایید.از تمامی دوستانی که در روز های گذشته کمک های خود را به شماره حساب واریز نموده اند کمال تشکر را داریم. 

 

 

تذکر مهم : هرگونه استفاده مادی از مطالب کنکور100 (سایت کنکوری ها)، شرعاً و قانوناً حرام بوده و سایت ما هیچگونه رضایتی در این مورد ندارد. تنها راه استفاده از جزوات سایت کنکور100 نشر به صورت رایگان،بدون تغییر در محتوای فایل و با ذکر منبع لینکدار می باشد .

 

 

مشاوره کنکور

 


تاریخ : سه شنبه 30 تیر 1394 زمان : 19:18 توسط : رضا اصغري
:: نظرات
بخش نظرات براي پاسخ به سوالات و يا اظهار نظرات و حمايت هاي شما در مورد مطلب جاري است.
پس به همين دليل ازتون ممنون ميشيم که سوالات غيرمرتبط با اين مطلب را در انجمن هاي سايت مطرح کنيد . در بخش نظرات فقط سوالات مرتبط با مطلب پاسخ داده خواهد شد .
شما نيز نظري براي اين مطلب ارسال نماييد:
کد امنیتی رفرش
کانال ما را در
تلگرام دنبال کنید

تبلیغات متنی شما در اینجا

مرکز مشاوره کنکور صد rezaasghari.ir

تبلیغات متنی شما در اینجا

مرکز مشاوره کنکور صد rezaasghari.ir

تبلیغات متنی شما در اینجا

مرکز مشاوره کنکور صد rezaasghari.ir

تبلیغات متنی شما در اینجا

مرکز مشاوره کنکور صد rezaasghari.ir

تبلیغات متنی شما در اینجا

مرکز مشاوره کنکور صد rezaasghari.ir